Technologia ARCore

ARCore jest nową technologią do tworzenia rozszerzonej rzeczywistości na urządzeniach pracujących pod systemem Android, opracowaną przez Google. Od wersji 7.0 Androida możemy korzystać z AR Development Toolkit, które działa m.in. na smartfonach takich jak Samsungi Galaxy S8 czy Pixele XL. Urządzeń będzie oczywiście przybywać.
ARCore działa w Javie wykorzystując OpenGL w połączeniu z Unity i Unreal. Technologia ta, skupia się na trzech głównych rozwiązaniach:
- funkcja śledzenia ruchu. Przy użyciu smartfona mapowane jest otoczenie, a raczej jego charakterystyczne punkty, dzięki temu obiekty zostają dokładnie oznaczone i umiejscowione. ARCore wykrywa różnice w skanowanym obrazie i wykorzystuje te charakterystyczne punkty do obliczenia zmiany lokalizacji.
- Rozpoznawanie środowiska. Płaskie powierzchnie takie jak podłoga czy stolik są rozpoznawane przez ARCore przy wykorzystaniu tych samych punktów charakterystycznych jak w śledzeniu ruchu. Polega to na wykrywaniu punktów i płaszczyzn.
- Oszacowanie oświetlenia. ArCore analizuje światło otoczenia i dostosowuje oświetlenie tworzonych obiektów wirtualnych do tego właśnie oświetlenia

Do tworzenia projektów AR w Javie wykorzystujemy Android Studio, które dostępne jest na stronie: Android Studio. W przypadku Unity używamy najnowszej wersji jaka jest dostępna, ponieważ starsze wersje Unity przed wersją 2017 nie posiadają wsparcia dla AR.